Gulasz to jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Jest ono bardzo smaczne i sycące, a także łatwe do przygotowania. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma gulasz. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Składniki gulaszu

Gulasz składa się zazwyczaj z mięsa (wołowiny, wieprzowiny lub drobiu), warzyw (marchewki, pietruszki, cebuli) oraz przypraw (pieprzu, liści laurowych, czosnku). Dodatkowo można dodać również sos pomidorowy lub inny sos do smaku. Każdy ze składników ma swoją ilość kalorii i warto je wziąć pod uwagę przy obliczeniu całkowitej ilości kalorii w gulaszu.

Mięso jest jednym z najważniejszych składników gulaszu i stanowi podstawę tego dania. Wołowina zawiera około 200 kcal na 100 gramów, natomiast wieprzowina około 250 kcal na 100 gramów. Drób zawiera mniej kalorii – około 150 kcal na 100 gramów. Warzywa mają niski poziom kalorii – marchewka ma około 40 kcal na 100 gramów, pietruszka około 25 kcal na 100 gramów, a cebula około 40 kcal na 100 gramów. Przyprawy dodają smaku potrawie, ale nie mają dużej ilości kalorii – pieprz ma około 20 kcal na 100 gramów, liście laurowe około 10 kcal na 100 gramów, a czosnek około 30 kcal na 100 gramów. Sosy pomidorowe mają również niski poziom kalorii – około 50 kcal na 100 gramów.

Ilość kalorii w gulaszu

Ilość kalorii w gulaszu zależy od tego, jakie składniki są użyte do jego przygotowania oraz od tego, jaka jest porcja dania. Na przykład porcja wołowinowego gulaszu (200g) może mieć od 400 do 500 kcal. Jeśli dodasz więcej warzyw i mniej mięsa do swojego gulaszu, liczba kalorii będzie niższa – porcja wołowinowego gulaszu (200g) może mieć od 300 do 400 kcal. Natomiast porcja drobiowego gulaszu (200g) może mieć od 300 do 350 kcal.

Jak obniżyć ilość kalorii w gulaszu?

Jeśli chcesz obniżyć ilość kalorii w swoim gulaszu, możesz to zrobić poprzez zmniejszenie ilości mięsa i dodanie większej ilości warzyw oraz przypraw. Możesz również używać mniej tłuszczu do smażenia mięsa i warzyw oraz unikać dodawania sosu pomidorowego lub innych sosów do swojego dania. Moim zdaniem lepsze rezultaty można uzyskać poprzez dodanie większej ilości warzyw i przypraw oraz umiarkowaną ilości mięsa – to sprawi, że Twój gulasz będzie smaczny i sycący bez dodatkowej ilości kalorii!